Bozüyük Haberler

İkinci İnönü Zaferi’nin 97. Yıldönümü

Kanal D’de yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisinin 50. Bölümünde; 1 Nisan 1921’de İnönü’nün Atatürk’e, Atatürk’ün de İnönü’ye gönderdiği telgrafların, Hilal ve arkadaşları tarafından okunduğu sahne ile 2. İnönü Zaferi, tüm Türkiye’de bir kez daha duyuruluyor.

Bu haber video 01 Nisan 2018 - 0:23 'de eklendi ve 4083 kişi izledi.


Kanal D’de yayınlanan “Vatanım Sensin” dizisinin 50. Bölümünde; 1 Niisan 1921’de İnönü’nün Atatürk’e, Atatürk’ün de İnönü’ye gönderdiği telgrafların, Hilal ve arkadaşları tarafından okunduğu sahne ile 2. İnönü Zaferi, tüm Türkiye’de bir kez daha duyuruluyor.
1 Nisan 1921 Türk tarihinin en önemli zaferlerinden. 2. İnönü zaferi olarak tarih sahnesindeki yerini aldı.
İSMET PAŞA’NIN GAZİ MUSTAFA KEMAL’E GÖNDERDİĞİ TELGRAF
Metristepe, 1.4.1921
Saat 18.30’da Metristepe’den gördüğüm durum: Gündüzbey kuzeyinde sabahtan beri dayanan ve artçı olması muhtemel olan bir düşman müfrezesi, sağ kanat grubunun taarruzu ile düzensiz olarak çekiliyor. Yakından takip ediliyor. Hamidiye yönünde karşılaşma ve faaliyet yok. Bozüyük yanıyor. Düşman, binlerce ölüsüyle doldurduğu savaş meydanını silâhlarımıza terk etmiştir.
Batı Cephesi Komutanı
İsmet
GAZİ MUSTAFA KEML’İN İSMET PAŞA’YA GÖNDERDİĞİ TELGRAF
Ankara, 1.4.1921
İnönü Savaş Meydanında Metristepe’de
Batı Cephesi Komutanı ve Genel Kurmay
Başkanı İsmet Paşa’ya
Bütün dünya tarihinde, sizin İnönü Meydan Muharebeleri’nde üzerinize yüklendiğiniz görev kadar ağır bir görev yüklenmiş komutanlar pek azdır. Milletimizin İstiklal ve varlığı, dahice idareniz altında görevlerini şerefle yapan komuta ve silâh arkadaşlarınızın kalbine ve vatanseverliğine büyük bir güvenle dayanıyordu.
Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz. İstilâ altındaki talihsiz topraklarımızla birlikte bütün vatan, bugün en ücra köşelerine kadar zaferinizi kutluyor. Düşmanın istilâ hırsı, azminizin ve vatanseverliğinizin yalçın kayalarına başını çarparak paramparça oldu.
Adınızı tarihin şeref âbidelerine yazan ve bütün millete size karşı sonsuz bir minnet ve şükran duygusu uyandıran büyük gazâ ve zaferinizi tebrik ederken, üstünde durduğunuz tepenin size binlerce düşman ölüleriyle dolu bir şeref meydanı seyrettirdiği kadar, milletimiz ve kendiniz için yükseliş parıltılarıyla dolu bir geleceğin ufkuna da baktığını ve hâkim olduğunu söylemek isterim.


Bu haber 01 Nisan 2018 - 0:23 'de eklendi ve 4084 kişi okudu.
Etiketler :
Ömer AKSU - Bozüyük Haberler.com
Bozüyük Haberler ve Doğan Haber Ajansı Muhabiri
BOZÜYÜK HABERLER SEÇKİN YAZARLARIMIZDAN KÖŞE YAZILARI
BOZÜYÜK HABERLER TÜKETİCİNİN GÜNLÜĞÜ
BOZÜYÜK HABERLER SAĞLIK HABERLERİ
BOZÜYÜK HABERLER SON İLANLAR
BOZÜYÜK HABERLER TARİH BÖLÜMÜNE SON EKLENENLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BOZÜYÜK GENEL SPOR HABERLERİ
BOZÜYÜK SANAT HABERLERİ
BOZÜYÜK TEKNOLOJİ HABERLERİ
BOZÜYÜK KADINLAR İÇİN
OTOMOTİV HABERLERİ
sanalbasin.com üyesidir