Bozüyük Haberler
Video GeleriFoto GaleriFirma RehberiBozüyük İlanlarBozüyük Nöbetçi Eczane

ŞEKER PANCARI İŞÇİLİĞİNDEN ÖĞRETMENLİĞE

Cumhuriyetimizin ilk sanayi kuruluşu, şeker fabrikalarıdır. Türkiye genelinde 26 adet olan şeker fabrikalarının bulunduğu yerler şunlardır: Uşak, Yozgat, Kayseri, Turhal, Susurluk, Muş, Malatya, Kırşehir, Kastamonu, Kars, Ilgın, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Ereğli, Erciş, Elbistan, Elazığ, Çorum, Çarşamba, Burdur, Bor, Ankara, Alpullu, Ağrı, Afyon.

ŞEKER PANCARI İŞÇİLİĞİNDEN ÖĞRETMENLİĞE
Bu haber 20 Nisan 2018 - 14:20 'de eklendi ve 6711 kişi bu haberi okudu.

Cumhuriyetimizin ilk sanayi kuruluşu, şeker fabrikalarıdır. Türkiye genelinde 26 adet olan şeker fabrikalarının bulunduğu yerler şunlardır: Uşak, Yozgat, Kayseri, Turhal, Susurluk, Muş, Malatya, Kırşehir, Kastamonu, Kars, Ilgın, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Ereğli, Erciş, Elbistan, Elazığ, Çorum, Çarşamba, Burdur, Bor, Ankara, Alpullu, Ağrı, Afyon.

Şeker fabrikalarının ilki 1926 yılında Uşak ve Alpullu’da Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün destekleriyle kuruldu.

İlk şeker fabrikalarının oluşumunda ulusumuzun büyük katkıları oldu. Yurttaşlarımız, tavukçuluk yaparak ürettikleri yumurtaların bir kısmını şeker fabrikalarının kuruluşuna bağışlayarak dünyada eşi ve benzeri olmayan büyük bir dayanışma örneği sergiledi.

Ülkemizin farklı yerlerinde kurulan şeker fabrikaları, 1935 yılında “Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi” adıyla birleştirildi.

Türk şeker sanayisinde Afyon Şeker Fabrikasının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Afyon Şeker Fabrikası, tamamen yerli mühendis-işçiler ve yerli teknoloji ile oluşturuldu.

1970’li yıllarda kurulan Kars, Ağrı, Elbistan, Ereğli, Muş, Ilgın Şeker Fabrikaları da büyük ölçüde yerli teknoloji ile kuruldu.

Şeker fabrikalarının gereksinim duyduğu yedek parçaların karşılanması için Eskişehir ve Turhal’da makine atölyeleri kuruldu.

Şeker fabrikaları, cumhuriyet tarihi boyunca ülke ekonomimizin güçlenmesinde, ekonomik ve siyasi bağımsızlık yolunda ilerlenilmesinde, halkımızın alım gücünün arttırılmasında olumlu anlamda etken oldu ve katkılar sağladı. Şeker pancarının tarladan fabrikaya, marketlere ve mutfaklara doğru yolculuğunda milyonlarca yurttaşımız (tarlayı süren, pancar tohumunu eken, tarlayı sulayan ve çapalayan, pancarı söken ve araçlara yükleyen, fabrikalara taşıyan, fabrikalarda işleyen, üretilen şekeri toptancılara ve marketlere taşıyan, marketlerde satan) çalıştı, geçimini sağladı.

Cumhuriyet tarihi boyunca şekerin yolculuğu kayıt içi ekonomik faaliyetlerle olduğu için Türkiye Cumhuriyeti devletimiz, büyük miktarlarda vergi gelirleri elde etti.

Şeker pancarı işçiliği yaparak ülkemizin her yerinde olduğu gibi Bozüyük’te de pek çok insan okuyup meslek sahibi oldu. Ben de 1970’li ve 1980’li yıllarda akrabalarım olan Halil Aksu’nun, Hasan Karasu’nun, Mehmet Ali Aksulu’nun (Eski Belediye Başkanı), Mustafa Aksu’nun (Çolak Mustafa), pancar tarlalarında pancar sökerek, traktöre pancar yükleyerek okul masraflarımı karşıladım ve öğretmen oldum.

Ülkemizin temel taşları, ekonomimizin ana besleyici gücü, ulusumuzun iş kaynağı, öğretmenliğe giden yolu açan kapı olarak gördüğüm şeker fabrikalarının, toplumumuzun ulusumuzun büyük çoğunluğunun tepkilerine karşın siyasi iktidar tarafından satılıyor olmasını büyük bir üzüntüyle ve tepkiyle karşılıyorum.

Çalışanlarına ve ailelerine sosyal olanaklar da sunan şeker fabrikalarını satmayı, altın yumurtlayan tavuğu kesmek olarak değerlendiriyorum. İnanıyorum ki, yurttaşlarımızın büyük çoğunluğu da benim gibi düşünüyordur.

Mustafa Aksu

EĞİTİM-İŞ

Merkez Disiplin Kurulu Üyesi

Bu haber 20 Nisan 2018 - 14:20 'de eklendi ve 6712 kişi bu haberi okudu.
Mustafa Aksu - Bozüyük Haberler.com
Eğitim-İş Merkez Disiplin Kurulu Üyesi
HABER HAKKINDAKİ YORUMUNUZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sanalbasin.com üyesidir