Bozüyük Haberler
Video GeleriFoto GaleriFirma RehberiBozüyük İlanlarBozüyük Nöbetçi Eczane

ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI

23 Nisan 1920’de ne oldu? 23 Nisan deyince ne ifade ediyor? Çocuk bayramı 23 Nisan kutlanır mı?

ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI
Bu haber 22 Nisan 2018 - 23:27 'de eklendi ve 3870 kişi bu haberi okudu.

Aman çocukların bayramı değil mi çocuklar kutlasın.  Fakat 23 Nisan çocukların bayramı olmasının ötesinde Ulusal Egemenlik bayramıdır. 23 Nisan meclisin kuruluşudur. Millet iradesinin tecellisidir. Halkın iradesidir.

Halk Nasıl ve Neden 23 Nisan’da Ankara’da Meclis Kurdu.?

Anadolu’yu işgal edenlere ve emperyalizmin kuklası olan padişaha karşı Anadolu’nun padişaha ve emperyalizme baş kaldırışıdır. Halkın isyanı ve iradesinin yansıması bugün ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesini oluşturan meclisin açılışıdır. Halkın egemenliğinin bayramıdır. Cumhuriyetin temeli meclisin oluştuğu gündür.

‘’Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’’

Bugün erken seçim kararlarıyla iki kişinin karar alınmasıyla seçime götürüldüğü ani baskın kararlarıyla ben seçime giriyorum sen ne yaparsan yap mantığıyla halkın iradesinin yok sayıldığı bugünlerde 23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik günü olarak anlamaya da daha çok ihtiyaç olduğu anlaşılıyor. Seçim kuralları belirlenmeden meclisin kararı bile beklenmeden iki kişinin karar vermesi bugün ne kadar da egemenliğin önemini doğuruyor. Erken seçim kararlarıyla halk egemenliğine darbe vuranlara 24 Haziran’da gereken cevabı Türk Milleti verecektir.

Kuvayı Milliye Ruhu

Anadolu’nun 23 Nisan uyanışı emperyalizmi ve saltanatı devirdi. O uyanış sayesinde Anadolu bağımsız ve halk egemenliğiyle yönetilen bir uygarlık oldu. Kuvayı Milliye ruhu hala uyanık eğer vatanın kalbine hançerin saplandığını fark ettiğinde Atatürk’ün dediği gibi ‘’Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” isyan etmesini, saray burçlarında oturan baykuşları da, iblisleri de defetmesini bilir. Çünkü Kuvayı Milliye tarihi emperyalizm ve gericilikle hesaplaşma tarihidir.

 

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlu olsun.

Necati DEMİRCAN

Bu haber 22 Nisan 2018 - 23:27 'de eklendi ve 3871 kişi bu haberi okudu.
Etiketler :
Sizden Gelen - Bozüyük Haberler.com
HABER HAKKINDAKİ YORUMUNUZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sanalbasin.com üyesidir